
Pilotní projekt JAPreventNCD: Krok ke zdraví
Státní zdravotní ústav se účastní celoevropského projektu JAPreventNCD, jehož cílem je snížit výskyt rakoviny a dalších neinfekčních chorob především prostřednictvím prevence a podpory zdravého životního stylu. Pilotní projekt, který SZÚ v jeho rámci realizuje, se zaměřuje na posílení role podpory zdraví v primární péči. Cílem projektu je zlepšit návyky v oblasti životního stylu u osob ve věku 19-65 let. Projekt bude trvat celkem 24 měsíců, od prosince roku 2024 do prosince 2026 a bude realizován ve třech regionech vykazujících horší index zdraví. Plánujeme, že se do projektu zapojí cca 15 ordinací, přibližně 5 v každém regionu, které celkem intervenují minimálně 300 osob. Projekt „Krok ke zdraví“ klade důraz na osobní zodpovědnost za vlastní zdraví a poukazuje na to, že i malé a postupné kroky mohou vést ke zlepšení celkové kondice. Jeho cílem je podpora zdravého životního stylu, prevence nemocí a zvýšení povědomí o tom, jak každodenní rozhodnutí ovlivňují fyzickou i psychickou pohodu. Každému pacientovi budou nabídnuty tři konzultace s proškolenou sestrou, které budou zaměřeny na zdravé stravování, pohyb, stres a spánek, a prevenci závislostí na nikotinu a alkoholu. Délka těchto konzultací bude celkově cca 120 – 135 minut a budou rozděleny do třech setkání. Kontakt mezi pacienty a zdravotnickým personálem bude udržován i prostřednictvím e-mailu (případně telefonicky). V rámci projektu bude pro spolupracující ordinace zajištěna podpora odborníků SZÚ, na které se mohou obracet ohledně případných dotazů, se kterými se mohou potkat při realizaci.
Metodologie výzkumu
Výběr pacientů pro zapojení do programu bude v kompetenci praktického lékaře, ve spolupráci se sestrou. Ti osloví pacienty, kteří vykazují známky nezdravého životního stylu. Výběr proběhne pomocí jednoduchých otázek, které se zaměří především na stravovací návyky, pohybovou aktivitu, spánek, stres a závislosti na nikotinu a alkoholu. Oslovení potenciálních účastníků může proběhnout např. během preventivních prohlídek. Pro sběr dat bude využit dotazník SLIQ, který bude aplikován formou rozhovoru na úvodní a závěrečné konzultaci. Proběhnou také individuální rozhovory se zapojenými sestrami, které poskytnou zpětnou vazbu.
Další kroky a externí spolupráce
V rámci pilotního projektu bude vytvořena metodika, příručka pro sestry k práci s edukačními kartami, samotné edukační karty i materiály přímo pro pacienty. Tyto materiály se zaměří na klíčové oblasti, jako je zdravá strava, pohyb, spánek a stres, a prevence závislostí na alkoholu a nikotinu. Odborné revize edukačních materiálů a metodiky zajistí odborníci z různých institucí (včetně univerzit).
Pilotní projekt JAPreventNCD má za cíl nejen zlepšit návyky životního stylu, ale také vytvořit model, který by mohl být v budoucnosti aplikován i v dalších regionech a ordinacích po celé České republice.
Kontakt: Mgr. Petra Kamarádová, e-mail: petra.kamaradova@szu.cz , Bc. Eva Uličná, e-mail: eva.ulicna.cz