
OH SURVector
OH SURVector je zkratka projektu s názvem „One Health surveillance and Vector monitoring for cross-border pathogens“, což je mezinárodní projekt zaměřený na monitorování vektorů (klíšťat a komárů) a původců nákaz v nich obsažených, které vektoři přenášejí na lidi a zvířata.
Logo projektu:
Konsorcium: Projekt je řešen ve spolupráci pěti evropských zemí a osmi institucí Rakousko (AGES), Česká republika (SZÚ), Řecko (EODY, AUTH, ELGO), Maďarsko (NCPHP, NFSCO) a Slovensko (UVMP). Koordinátorkou projektu je Annette Nigsch (AGES), za ČR je hlavní řešitelkou Kateřina Kybicová (SZÚ).
Období řešení: leden 2024 – prosinec 2026 (36 měsíců)
Financování projektu: EU4Health Work Program CP-g-22-04.01 (HaDEA – Evropská výkonná agentura pro zdraví a digitální oblast)
Zoonózy přenášené vektory – obecný úvod: Zoonózy jsou infekční onemocnění, která se mohou přenášet mezi zvířaty a lidmi. Většina všech lidských infekčních onemocnění na světě je způsobena zoonotickými patogeny. Klíšťata a komáři jako tzv. vektoři mohou přenášet původce infekčních nemocí (patogeny) a vznikají tak nemoci přenášené vektory („vector-borne disease“ – VBD). VBD představují více než 17 % všech infekčních onemocnění u lidí, což má za následek více než 700 000 úmrtí ročně. VBD lze z velké části předcházet kontrolou vektorů. Klíčovými faktory úspěchu pro účinnou a cílenou kontrolu vektorů jsou posílené systémy monitorování a surveillance.
Cílem projektu OH SURVector je vytvořit celostátní systém monitorování komárů a klíšťat a detekování patogenů v těchto vektorech, což doplní systém surveillance nad dříve i nově se objevujícími patogeny v rámci koncepce „jedno zdraví“ (One Health). Tento projekt se zaměřuje na komáry přenášený virus západonilské horečky a klíšťaty přenášené: virus klíšťové encefalitidy, bakterie boreliózy, které sledujeme i v ČR, a virus krymsko-konžské hemoragické horečky, který se vyskytuje v některých zemích jižní Evropy. Činnosti projektu zahrnují celostátní sběr a odchyt vektorů, identifikaci druhů, screening patogenů, rozšíření kapacity laboratoří a vytvoření národních a doplnění mezinárodních databází vektorů pro společné využívání údajů o vektorech. Projekt OH SURVector přispěje ke znalostem o přítomnosti vektorů i patogenů a také o geografickém a časovém rozložení výskytu vektorů a výskytu a šíření patogenů.
QR kód OH SURVector:
Odkaz na webové stránky konsorcia: https://www.ages.at/ohsurvector