Aktuality

Počet hlášených nemocí z povolání klesl meziročně o čtvrtinu, poprvé bylo uznáno chronické onemocnění bederní páteře
30. dubna 2025 | Autor: Tisková zpráva
/Odkaz na celou podrobnou zprávu o nemocech z povolání 2024, na kterou se odkazuje text, najdete pod článkem./
Státní zdravotní ústav pravidelně zpracovává roční souhrn statistik nemocí z povolání. V roce 2024 bylo v Národním registru nemocí z povolání (NRNP) zapsáno celkem 5290 profesionálních onemocnění u 4530 osob, z toho u 3651 žen a 879 mužů. Ve srovnání s rokem 2023 klesl v roce 2024 celkový počet hlášených profesionálních onemocnění téměř o čtvrtinu (o 24,4 %), což představuje pokles o 1711 nemocí.
Z celkově zapsaných 5290 profesionálních onemocnění šlo o celkem 5240 nemocí z povolání a 50 ohrožení nemocí z povolání. V registru stále přetrvává vysoký počet hlášených nemocí z povolání způsobených virem SARS-CoV-2, ale sledujeme ústup této příčiny.
„Onemocnění covid-19 bylo hlášeno v roce 2024 výrazně méně než v roce 2023 – jde o 4607 případů v roce 2024 ve srovnání s 6265 případy z roku 2023. Přes 99 % hlášení v roce 2024 pocházelo z předchozích čtyř let. Případy, které vznikly v roce 2024, byly zastoupeny jen 32krát. Statistika totiž zahrnuje všechny uznané případy dle data vydání lékařského posudku o uznání nemoci z povolání, nikoliv data jejich zjištění,“ vysvětluje vedoucí Centra hygieny práce a pracovního lékařství MUDr. Vladimíra Lipšová.
Celkově bylo přes 90 % nemocí z povolání vyvoláno přenosnými a parazitárními infekcemi (kapitola V – celkem 4750, tj. 90,6 % případů). V sestupném pořadí následovaly nemoci způsobené fyzikálními faktory (kapitola II – celkem 318 případů), nemoci postihující dýchací cesty, plíce, pohrudnici a pobřišnici (kapitola III – celkem 94 případů), nemoci kožní (kapitola IV – celkem 69 případů), nemoci způsobené chemickými látkami (kapitola I – 8 případů) a nemoci způsobené ostatními faktory a činiteli (kapitola VI –1 případ), viz tab. 2.1.4.
Onemocnění covid-19 se týkalo především odvětví „Zdravotní a sociální péče“ – celkem 4336krát. Ve zdravotnictví a v sociálních službách onemocněly covidem-19 nejčastěji zdravotní sestry (47,1 % případů), sanitáři-ošetřovatelé (15,3 % případů), pracovníci sociálních služeb a pracovníci přímé obslužné péče v sociálních zařízeních (11,7 % případů), dále lékaři (8,4 % případů), záchranáři a řidiči zdravotnické záchranné služby (4,3 % případů).
Dalších 239 případů bylo z odvětví „Vzdělávání“ (zejména učitelé a ředitelé mateřských a základních škol, asistenti pedagoga, vychovatelky, speciální pedagogové, učitelé odborných předmětů, uklízečky, školníci, pradleny, správci budov a jedna administrativní pracovnice). Dále byly hlášeny jednotky případů například u vychovatelů ve vězeňství, vojáků z povolání, uklízeček, strážníků městské policie, ošetřovatelek v domácí péči.
„Mezi nejčastější nemoci způsobené fyzikálními faktory patří dlouhodobě zejména syndrom karpálního tunelu z dlouhodobého nadměrného jednostranného přetěžování (106 případů), syndrom karpálního tunelu z práce s vibrujícími nástroji (79 případů) a skupina onemocnění šlach a kloubů z dlouhodobého nadměrného jednostranného přetěžování končetin (celkem 101 případů). Tato čísla se meziročně mění jen minimálně,“ upřesňuje MUDr. Vladimíra Lipšová.
Poprvé bylo uznáno také chronické onemocnění bederní páteře způsobené dlouhodobým přetěžováním těžkou fyzickou prací, a to u stavebního dělníka. Toto onemocnění je novou položkou seznamu nemocí z povolání a to od 1. 1. 2023. Další desítky případů jsou ovšem v procesu posuzování tohoto onemocnění.
„Je nesmírně důležité, aby se zaměstnavatelé aktivně podíleli na utváření a udržování co nejzdravějšího pracovního prostředí, dbali na snižování pracovních rizik při práci a podporovali preventivní opatření směrem k chronickým neinfekčním onemocněním i zdravému životnímu stylu. Jde například o programy preventivních a rehabilitačních cvičení pro zaměstnance či o nabídku očkování proti sezónním infekcím,“ připomíná důležitost spolupráce při prevenci hlavní hygienička a ředitelka Státního zdravotního ústavu MUDr. Barbora Macková, MHA.
Publikace s názvem Nemoci z povolání v České republice v roce 2024, která obsahuje podrobné statistické údaje o počtu uznaných nemocí z povolání a ohrožení nemocí z povolání je umístěna veřejně na webu SZÚ. https://szu.gov.cz/publikace-szu/data/registr-nemoci-z-povolani/nemoci-z-povolani-v-ceske-republice/