Aktuality

V ČR významně roste počet případů žloutenky typu A
31. března 2025 | Autor: Tisková zpráva
Od začátku letošního roku evidujeme už 320 případů (do 28. 3. 2025) onemocnění virové hepatitidy A, známé také pod názvem infekční žloutenka neboli nemoc špinavých rukou. Už data v loňském roce, kdy jsme zaznamenali 636 infikovaných včetně dvou úmrtí, ukazovala na postupné šíření nákazy napříč celou republikou a tento trend bohužel pokračuje. Podle dat ze zahraničí (ECDC) se onemocnění šíří i v dalších zemích, a to nejen Evropě. Jednoznačně proto doporučujeme dbát na prevenci nejen doma, ale i při cestách do zahraničí!
Virová hepatitida A (VHA) se vyskytuje na celém světě, častěji tam, kde je problém s nízkým hygienickým standardem. Vzhledem k charakteristice nákazy a způsobu přenosu postihuje VHA především děti a mladé dospělé. Infekce bývá označována také jako nemoc špinavých rukou, protože k jejímu šíření významně přispívá nedodržování základních hygienických návyků. Největší problém to bývá u malých dětí, v sociálně vyloučených komunitách, u lidí bez domova, na ubytovnách a podobně. K přenosu viru dochází také znečištěnou, kontaminovanou vodou, nebezpečné jsou např. i kostky ledu, připravené ze závadné vody. V exotických zemích se proto nedoporučuje používat vodu z veřejného vodovodu ani k čištění zubů. Virus žloutenky A se může přenášet i potravinami; závadné mohou být např. saláty, ovoce nebo jiné tepelně nezpracované potraviny, které byly před jídlem omyty kontaminovanou vodou. Přenos je možný také znečištěnými předměty, jako jsou například kliky dveří nebo madla v dopravních prostředcích, zkrátka lidmi často dotýkaná místa a předměty, na kterých virus ulpí.
„Zavedení preventivních hygienických opatření, včetně kvalitní pitné vody a systému nakládání s odpadními vodami, historicky vedlo ke klesající nemocnosti VHA na území ČR. Pokles nemocnosti v kombinaci s absencí očkování proti této infekci má ale za následek narůstající procento lidí bez ochranných protilátek, vysoce vnímavých k nákaze. Týká se to především dětí a mladých dospělých. Jsou to jedinci, kteří se s onemocněním dosud nesetkali a mají větší pravděpodobnost se při styku s infikovanou osobou nebo kontaminovanými předměty nakazit. To dokazují lokální epidemie ve vnímavé populaci v posledních letech,“ popisuje vývoj zástupkyně vedoucího Oddělení epidemiologie infekčních nemocí MUDr. Kateřina Fabiánová, Ph.D.
Zvýšené výskyty virové hepatitidy A v ČR byly zaznamenány na konci 90. let, v letech 2008-2010 a 2016-2017. Nemocnost přitom bývá zpravidla nejvyšší u předškolních a školních dětí, ale koncem 90. let byla zaznamenána navíc zvýšená nemocnost ve věkových skupinách 15–19letých a 20–24letých. Přispěl k tomu zejména vzrůstající podíl dospívajících a mladých dospělých s rizikovým chováním, především závislých na drogách.
K přenosu nákazy, nejen v této populaci, dochází hlavně v důsledku špatných hygienických podmínek. Vzrostl také počet onemocnění, která si cestovatelé přivážejí ze zahraničí, zvláště z exotických zemí s nižším hygienickým standardem, ale ani pobyt v prvotřídních hotelích v zemích s vysokým výskytem virové hepatitidy A není zárukou ochrany před touto infekcí.
„320 případů za první čtvrtletí letošního roku ukazuje, že trend rychle narůstajících případů z loňského roku se nezastavil. S nadcházejícím obdobím četnějšího cestování například za rekreací bude z ohnisek infekce docházet ke zvýšenému riziku dalšího šíření nákazy. Vzhledem k dlouhé inkubační době (až 50 dní), často bezpříznakovému průběhu, a právě při nedodržování základních hygienických návyků a nařízených protiepidemických opatření, má nákaza velmi dobré podmínky k šíření, dodává MUDr. Renata Ciupek z KHS Jihomoravského kraje.
„Za nejlepší preventivní opatření je možné označit očkování, ideálně v dětském věku, protože úplné očkování chrání dlouhodobě. Očkování je doporučováno zejména osobám vystaveným zvýšenému riziku nákazy hepatitidou A v rámci svého povolání, dále cestujícím do oblastí s vysokým výskytem této infekce, osobám s chronickým onemocněním jater, blízkým kontaktům s nemocnými, stejně jako osobám s rizikovým chováním umožňujícím šíření viru,“ říká hlavní hygienička a ředitelka SZÚ MUDr. Barbora Macková, MHA a dodává, že v ČR jsou k dispozici bezpečné a účinné očkovací látky jak pro děti od jednoho roku věku, tak i pro dospělé. Očkování proti virové hepatitidě A ale nepatří, s výjimkou zákonem stanovených zaměstnanců a příslušníků základních složek integrovaného záchranného systému, mezi očkování hrazená státem.
Kromě očkování je součástí prevence hepatitidy A také zvyšování a dodržování osobní hygieny a osvěta zaměřená na způsoby přenosu. Připomínáme opakovaně zejména rizika konzumace závadné pitné vody a potravin.
Při cestách do exotických zemí se pak nedoporučuje používat vodu z veřejného vodovodu ani k čištění zubů, k těmto účelům je vhodné požívat vodu balenou. Dobré je se řídit základním pravidlem Světové zdravotnické organizace pro přípravy potravy v exotických zemích: „Převařit, upéct, oloupat, nebo nechat být“.
Leták se základy prevence ke stažení zde.