Aktuality

Věděli jste, že i zuby mají svůj svátek?

19. března 2025 | Autor: Mgr. Petra Nekvapilová

Každý rok si 20. března připomínáme Světový den ústního zdraví, který má za cíl zvýšit povědomí
o důležitosti ústního zdraví a jeho vlivu na celkovou pohodu jedince. „Šťastná ústa, šťastná mysl“ “Happy Mouth, Happy Mind“ je letošní motto Světové dentální federace (FDI) World Dental Federation, které zdůrazňuje opomíjený vztah mezi ústní hygienou a duševní pohodou.

Jak na zdravý úsměv a šťastnější život? Péče o chrup by měla začít již v dětství, kdy se objeví první zoubek. Zdravá dutina ústní se netýká pouze absence bolesti nebo zubního kazu. Správná dentální hygiena od raného věku je zásadní pro zdravé zuby a dásně. Problémy s ústním zdravím jako jsou bolesti zubů, záněty dásní, ztráta zubů nebo zápach z úst ovlivňuje i psychickou stránku a kvalitu života člověka. Lidé se málo usmívají, mají problémy s kousáním a žvýkáním potravy, hůře si hledají pracovní příležitosti a zhoršuje to jejich vztahy s okolím i pocit ze sebe sama.

Znáte přísloví „Dobrá mysl půl zdraví“?

Problémy s orálním zdravím mohou vést k různým depresivním onemocněním, úzkosti, sociální izolaci, která zkracují život. Záněty dásní, pokud nejsou včas řešeny, mohou přispět k vážným zdravotním problémům, jako jsou srdeční onemocnění nebo cukrovka.

Víte, jak správně pečovat o dutinu ústní?

  • Zuby si čistíme 2x denně po dobu minimálně 2 minut, ideálně ráno a večer pomocí hustého měkkého zubního kartáčku. Zubní kartáček přikládáme pod úhlem 45 stupňů na přechod zubu a dásně a provádíme malé krouživé pohyby.

Obrázek: Technika čištění zubů, Zdroj: SZÚ, autor: Daniela Jansíková

  • Zubní nitě a mezizubní kartáčky používáme k dočišťování míst, kam se běžný zubní kartáček nedostane. Večer použijeme zubní nit nebo mezizubní kartáček před samotným čištěním zubů k dočištění mezizubních prostor. Použití mezizubního kartáčku: kartáček navlhčíme a do mezizubního prostoru zavádíme pod šikmým úhlem. Po zavedení jej srovnáme do vodorovné polohy.

Obrázek: Čištění zubů mezizubním kartáčkem, Zdroj: SZÚ, autor: Daniela Jansíková

Použití mezizubní nitě: Zub obejmeme napnutou nití a jemným pohybem vzhůru a dolů stíráme plak z postranní plošky. Totéž provedeme u sousedního zubu na druhé straně mezery a poté vlákno opatrně vyjmeme.

Obrázek: Metoda cívky, Zdroj: SZÚ, autor: Daniela Jansíková

Obrázek: Metoda smyčky, Zdroj: SZÚ, autor: Daniela Jansíková

  • Pro děti vybíráme zubní kartáčky podle věku dítěte. Již od proříznutí prvních zoubků čistíme zoubky speciálním silikonovým kartáčkem na prst bez zubní pasty. Přibližně od prvního roku dítěte začínáme zoubky čistit manuálním zubním kartáčkem. Pečujeme, čistíme, dočišťujeme nebo kontrolujeme zoubky u svých dětí 2x denně. V době prořezávání prvních zoubků začínáme s pravidelnou kontrolou u zubního lékaře.

Také jste v dětství slýchávali větu „Nejez bonbony, zkazíš si zuby“?

Pro dostatečnou kvalitu chrupu je nezbytný dostatečný příjem vápníku. Již v období těhotenství ženy je správný čas myslet na zdraví chrupu svého nenarozeného dítěte. Prvních pár měsíců těhotenství je klíčové pro vývoj plodu včetně jeho chrupu. Důležitá je vyvážená a pestrá strava bohatá na ovoce, zeleninu a celozrnné produkty. Mezi potraviny, které prospívají zubům, patří mléko a mléčné výrobky, luštěniny, celozrnné obiloviny, ořechy, olejnatá semena, ryby a také ty, které vyžadují aktivní žvýkání a kousání například mrkev, kedluben, jablko. Zubům nejvíce škodí cukr. Sladké nápoje a nadměrná konzumace sladkých potravin přispívají ke vzniku zubního kazu. Nejzdravějším nápojem je čistá voda, kterou si můžeme ochutit šťávou z citronů, pomerančů, ovocem nebo bylinkami. S čištěním zubů po jídle počkáme alespoň půl hodiny. Po vyčištění zubů před spaním už pijeme pouze čistou vodu.

Řekněte NE „kouření“!

Kouření celkově vážně poškozuje zdraví. Prvním signálem, který reprezentuje kuřáka, jsou zažloutlé zuby a prsty. Tento jev je doprovázen i zápachem z úst. Látky obsažené v cigaretách se
při vdechování dostávají přímo do kontaktu se zuby a dásní. Nadužívání alkoholu, tabákových
a nikotinových výrobků může vést k závažným onemocněním dutiny ústní.

Víte, že zdravotní pojišťovny hradí preventivní návštěvu u zubního lékaře?

Preventivní prohlídka u zubního lékaře by měla být alespoň 1x ročně a je plně hrazena
ze zdravotního pojištění. Samozřejmě, že ideální je návštěva 2x do roka a s tím spojená návštěva dentální hygieny. Ženy o svůj chrup pečují o něco lépe než muži. V průměru absolvují u svého zubního lékaře 1,9 kontroly chrupu za rok, což je téměř doporučená frekvence preventivních návštěv. Naopak muži dle statistik svého stomatologa navštíví jen 1,7 krát.

Děti, mladiství do 18 let a těhotné ženy mají nárok na dvě bezplatné preventivní prohlídky.

Se svým stomatologem se můžete poradit o užívání orálních probiotik a prebiotik, které pomáhají podpořit zdravou mikroflóru v ústech.

Kousek žvýkačky může rozhodnout o svěžím dechu, polibku i zubním kazu.

Nejnovější výzkumy potvrzují, že Xylitol je příznivý pro zuby. Působí preventivně proti vzniku zubního kazu a má vliv na snížení zubního plaku. Xylitol ve žvýkačkách pomáhá neutralizovat kyseliny a zlepšuje zdraví zubů.

Buďte svým dětem příkladem.

Péče o ústní zdraví by měla být součástí rodinné rutiny. Zamyslete se, zda jste svým dětem dostatečným vzorem a ukažte jim důležitost ústní hygieny například pomocí obrázků nebo videí. https://szu.gov.cz/wp-content/uploads/2024/05/Cistime-si-zoubky-s-krokodylem.pdf

Nastavte pravidelnost v čištění zubů a naučte své děti správným návykům. U sportů, které jsou spojeny s rizikem zranění, dbejte na používání chrániče zubů. Zdravý úsměv je naší vizitkou.

Mgr. Petra Nekvapilová

 

Zdroje:

https://www.worldoralhealthday.org/campaign-theme-2025

https://www.fdiworlddental.org/world-oral-health-day-2025-join-toothie-movie-star-happy-mouth-isa-happy-mind

https://epoz.szu.cz/vyukove-materialy/metodicke-manualy-preventivnich-programu/osobni-hygiena/

https://csu.gov.cz/produkty/zubare-se-boji-skoro-petina-lidi