Aktuality

Webinář s odborníky SZÚ – Hodnocení zdravotních rizik z ovzduší
19. března 2025 | Autor: CZŽP
Webinář je určen pro pracovníky krajských hygienických stanic a zdravotních ústavů.
Pro přihlášení prosím využijte přihlášku ve wordu na příslušné webové stránce.
Jednou z možností hodnocení úrovně znečištění ovzduší je odhad vlivu znečišťujících látek na zdraví lidí metodou hodnocení zdravotních rizik, respektive zdravotních dopadů (Health Risk Assessment /Health Impact Assessment), ať už v plné nebo screeningové podobě. Při hodnocení se využívá znalostí o působení látek odvozených z epidemiologických studií, experimentů na zvířatech, nebo ze studií vlivu těchto látek v pracovním prostředí a odhaduje se, jaký dopad na zdraví může mít konkrétní úroveň znečištění ovzduší. Pro vyjádření míry rizika se používá odhad výskytu zdravotních účinků u exponovaných osob. Standardní hodnocení respektuje aktuální doporučení „WHO global air quality guidelines Particulate matter (PM2.5 and PM10), ozone, nitrogen dioxide, sulfur dioxide and carbon monoxide“ (2021) a údaje z toxikologických databází a rešeršních prací.
Mezi zdravotně nejvýznamnější znečišťující látky v ovzduší sídel ČR patří v prvé řadě aerosol (suspendované částice v ovzduší), polycyklické aromatické uhlovodíky a v lokalitách významně zatížených dopravními emisemi i oxid dusičitý. Místně se pak mohou prosazovat malé až na větší ploše působící lokální energetické zdroje. V oblastech s významnými průmyslovými zdroji či starých zátěží mohou být pak nacházeny zvýšené hodnoty dalších látek – As, Cd, Ni, Cr, benzenu či Pb. Uplatnění tohoto vlivu je závislé na koncentraci v ovzduší a době, po kterou jsou lidé těmto látkám vystaveni. Skutečná expozice pak v průběhu roku a v průběhu života jednotlivce značně kolísá a liší se v závislosti na povolání, životním stylu, resp. na koncentracích látek v různých lokalitách a prostředích.
Webinář podává základní informace o používaných postupech a prezentuje aktuální výstupy v oblasti venkovního ovzduší v ČR tak, jak je zpracovává SZÚ.