Oddělení welfare pokusných zvířat

Vedoucí: Mgr. Alena Vlková, Ph.D.

Telefon: +420 267 082 764, +420 267 082 908
E-mail: alena.vlkova@szu.gov.cz

 

Oddělení welfare (životní pohody) pokusných zvířat je specializované pracoviště, které pro SZÚ  a externí subjekty (AV ČR, 3. LF UK, 1. LF UK, FN Motol, FN Královské Vinohrady, UOCHB a další) zajišťuje odborné služby a zázemí pro výzkumnou a referenční činnost v oblasti chovu a využívání pokusných zvířat. Jedná se o  referenční akreditované uživatelské a chovné zařízení pokusných zvířat, zahrnující konvenční chovy pokusných zvířat i chovy v kvalitě SPF (Specific Pathogen Free) umožňující práci v biologickém riziku kategorie II a nakládání s GMO kat.I a II. V zařízení se provádí výzkum v oboru neurologických, endokrinologických, ortopedických, onkologických a kardiovaskulárních onemocnění. Prováděné toxikologické zkoušky slouží jako podklad pro vyhodnocení bezpečnosti zdravotnických prostředkůchemických látek. Činnosti v uživatelském a chovném zařízení SZÚ lze provádět pouze za splnění podmínek stanovených zákonem č. 246/1992 Sb. na ochranu zvířat proti týrání a vyhláškou č. 419/2012 Sb., o ochraně pokusných zvířat.

V rámci Národní referenční laboratoře pro ochranu laboratorních zvířat se zaměřuje na poskytování nových vědeckých poznatků a informací experimentátorům, pracovníkům manipulujícím se zvířaty a široké veřejnosti v oblasti chovu a využití laboratorních zvířat, zavádění nových alternativních metod k experimentům na zvířatech a zkvalitnění welfare pokusných zvířat. Provádí poradenství a osvětu k uplatňování požadavků nahrazení a omezení používání pokusných zvířat a šetrného zacházení s pokusnými zvířaty (princip 3R). Úzce spolupracuje s kontaktním místem PARERE pro poskytování poradenství v právní závaznosti a vhodnosti alternativních postupů zřízené Evropskou komisí na Centru toxikologie a zdravotní bezpečnosti SZÚ.  Dále provádí poradenství a kontrolu Projektů pokusů  realizovaných v rezortu Ministerstva zdravotnictví, zda je pokus prováděný na pokusném zvířeti odůvodněný z vědeckého nebo vzdělávacího hlediska nebo je vyžadován právními předpisy a je v souladu s požadavky 3R.

Spolupráce SZÚ, FNKV a 3. LF UK Praha vedla k vybudování výzkumného, experimentálního a tréninkového centra na zvířetníku SZÚ, tzv. Gastrocentrum. Centrum slouží nejen pro výzkum, ale i pro trénink nových metod a technologií především v oblasti laparoskopických a endoskopických metod pro výuku pregraduálních/postgraduálních studentů  i nelékařských pracovníků.

 

 

Další informace a odkazy

Oprávnění k chovu a používání pokusných zvířat

Nabízené zkoušky a služby

Národní referenční laboratoř pro ochranu laboratorních zvířat

3R Centrum ČR

Gastrocentrum

Welfare pokusných zvířat

Legislativa