Zkoušení způsobilosti pro lékařskou mikrobiologii (EHK)

Často kladené otázky

  1. Jak zaregistrovat novou laboratoř do systému EHK?
    Kontaktujte Koordinační pracoviště ESPT 2 (ehk@szu.gov.cz, +420 267 082 258) kde Vám bude vygenerován kód a heslo pro přístup do objednávkové webové aplikace.
  2. Jak objednat program EHK v průběhu roku?
    Nejpozději 14 dnů před rozesíláním konkrétního EHK kontaktujte Koordinační pracoviště ESPT 2 a bude Vám vystavena objednávka s fakturou dodatečně.
  3. Kde najít formulář pro elektronické zadávání výsledků EHK?
    Ve webové aplikaci na internetových stránkách SZÚ: https://ehk.szu.gov.cz/EHK10/
    Po zadání kódu laboratoře a hesla si vyberete EHK, které chcete vyplnit, v záložce Aktuální série – zápis výsledků.
  4. Kde najít ohodnocené výsledkové protokoly účastníka EHK?
    Ve webové aplikaci na internetových stránkách SZÚ: https://ehk.szu.gov.cz/EHK10/
    Po zadání kódu laboratoře a hesla si vyberete EHK, kterého jste se účastnili, v záložce Hodnocení sérií.
  5. Jaký je důvod přechodu na elektronický certifikát?
    Zavedení elektronického certifikátu má umožnit dokládání účasti v EHK již v případných jarních termínech auditů, a tedy v době, kdy většina EHK je teprve rozpracovaná. Následně se k Certifikátu postupně připojí ohodnocené výsledkové protokoly, z kterých vyplývá úspěšná účast v EHK či nikoliv. Doposud byl vydáván certifikát zpětně za celý kalendářní rok a po tuto dobu (v krajních případech mluvíme o 8 měsících) měl účastník EHK k dispozici pouze ohodnocené výsledky. Norma ČSN EN ISO/IEC 17043:2010, podle které je naše pracoviště  akreditováno, termín „certifikát“ vůbec nezmiňuje. Program EHK končí vydáním ohodnocených výsledkových protokolů a Závěrečné zprávy. Taktéž Český institut pro akreditaci ČIA nekontroluje certifikáty, ale ohodnocené výsledky EHK. Zdravotní pojišťovny potřebují pro uzavření smlouvy doložit dokumenty o akreditaci, nikoliv certifikáty. Při tvorbě elektronického certifikátu se vycházelo z přístupu mezinárodních poskytovatelů EHK, konkrétně Neqas, ke kterému nejsou v terénních laboratořích žádné připomínky. Domníváme se, že jakémukoli zadavateli expertízy by měl stačit doklad o akreditaci, který prokazuje, že laboratoř pracuje v souladu s normou. Z historických důvodů se snažíme pokračovat ve vydávání dokladu s názvem „certifikát“, a to v takové podobě, která by dávala smysl. Nebráníme se dalším úpravám, které by vyplynuly z potřeb laboratoří. Např. pokud by laboratoř potřebovala papírový certifikát s dodatkem, jistě by bylo možné ho na požádání vystavit.
  6. Změní se neúspěšný výsledek EHK po otestování edukativních vzorků?
    Edukativní vzorky jsou opravné jen ve smyslu odstranění neshody na pracovišti, ale výsledek EHK se tím nezmění. Znamená to, že pokud jste v EHK neuspěli, tak otestováním edukativních vzorků jste učinili krok k nápravě neshody. EHK nelze splnit nebo nesplnit, protože je jen jedním z kontrolních mechanismů činnosti laboratoře a auditora by mělo zajímat jen to, zda se laboratoř EHK účastní a jakým způsobem případnou neshodu odstraňuje. Neměla by následovat žádná represivní opatření.Elektronicky si edukativní vzorky může objednat jen pracoviště, které neuspělo v pravidelném EHK organizovaném 1 x ročně. O  této skutečnosti informujeme na konci každé závěrečné zprávy k programu EHK. Neplatí to pro programy PT#M/19 – Parazitologie střevní  a PT#M/20 – Mikroskopická diagnostika trichomonád, které nabízí edukace vždy. Pro požadavky nad rámec těchto pravidel prosím použijte e-mail: ehk@szu.gov.cz a budou řešeny individuálně podle možností pracoviště 2 ESPT.
    Edukativní vzorky jsou zasílány zdarma, hradí se pouze doprava.
    Pro interní potřeby laboratoří (např. validace) nabízí pracoviště 2 ESPT prodej otestovaných vzorků s předem daným výsledkem. Cena těchto vzorků vychází z ceny konkrétního programu EHK a činí 40% původní ceny.