Malárie

Anofelizmus bez malárie v ČR

V tomto týdnu se na serveru novinky.cz objevil článek s trvzením, že se v ČR lze nakazit malárií a že se zde případy malárie vyskytují. V reakci na tento zavádějící článek uveřejňujeme stručnou zprávu vedoucího NRL pro dezinsekci a deratizaci CEM (20. červenec 2012, RNDr. František Rettich, CSc)


Co je to anofelizmus bez malárie? Termín znamená, že se na daném území  komáři anofelové, možní přenašeči (vektoři) malárie, vyskytují, ale malárii nepřenáší, protože se zde nevyskytují lidé s neléčenou malárií.

Na území nynější ČR se malárie do padesátých let minulého století vyskytovala. Šlo hlavně o jižní Moravu. Nemoci se zde říkalo hodonka (Hodonín). Těsně po 2. světové válce byla u nás malárie vymýcena (eradikována), podobně jako ve všech evropských státech (kromě Turecka). Od té doby se u nás malárie nevyskytla (kromě importovaných případů u cestovatelů, kteří při svých cestách nedbali na účinnou profylaxi a malárii si přivezli z tropických malarických oblastí). Jinými slovy: nebyl zaznamenán případ tzv. autochtonního přenosu malárie, tj. přenosu malarických plazmodií z člověka na člověka na našem území zde žijícím přenašečem (vektorem) – anofelem.

Anofelové (komáři rodu Anopheles) patří u nás k běžným komárům. U nás se vyskytovalo nebo vyskytuje celkem 7 druhů anofelů (druhy mají pouze latinské druhové označení). Jsou to: Anopheles messeae; jeho larvy možno nalézt při břehu téměř každého rybníka. Jeho dvojník, An. maculipennis, je naopak ve státě vzácnější, podobně jako další dva druhy anofelů, An. atroparvus a An. labranchie (ty nebyly zachyceny od sedmdesátých let minulého století). Velmi hojný je ale An. claviger (anofeles žlutý). Na Vysočině je to téměř nejběžnější komár, který často zaletuje do obydlí a zde obtěžuje spící obyvatele. Líhne se téměř celoročně v různých chladných vodách, např. ve studánkách.

Zcela černě zbarvený anofel, An. plumbeus, jehož larvy se dříve vyvíjely pouze ve stromových dutinách s trochou vody, je zřejmě velmi přizpůsobivý. Jeho larvy nyní žijí i v různých artefaktech lidské činnosti (v septicích, ve venku pohozených pneumatikách apod.).

Původně středomořský anofel, An. hyrcanus, je nyní běžný na jižní Moravě. Poprvé byl zachycen v polovině minulého desetiletí, což zavdalo příčinu bulvárním médiím vyvolat nesmyslnou hysterii o „novém nebezpečí malárie”. Tento dříve běžný přenašeč malárie ve Středozemí není na našem území, vzhledem k fenoménu anofelizmu bez malárie, o nic nebezpečnější než jeho šest blízkých příbuzných.

František Rettich