
Evropský region hlásí nejvyšší počet případů spalniček za více než 25 let – UNICEF, WHO/Evropa
ŽENEVA/KODAŇ, 13. března 2025 – Podle analýzy WHO a UNICEF bylo v roce 2024 v evropském regionu WHO hlášeno celkem 127 350 případů spalniček, to je dvojnásobek počtu případů hlášených v roce 2023 a nejvyšší od roku 1997.
Více než 40 % hlášených případů v evropském regionu WHO, který zahrnuje 53 zemí Evropy a střední Asie, tvořily děti mladší pěti let. Více než polovina hlášených případů spalniček vyžadovala hospitalizaci. K 6. březnu bylo (předběžně) hlášeno 38 úmrtí.
Od roku 1997, kdy bylo v regionu hlášeno přibližně 216 000 případů spalniček, obecně počet případů klesá – v roce 2016 dosáhl nejnižší hodnoty 4 440 případů. Opětovný nárůst však byl zaznamenán v letech 2018 a 2019, kdy bylo hlášeno 89 000, resp. 106 000 případů. Po poklesu proočkovanosti během pandemie covid-19 došlo v letech 2023 a 2024 k opětovnému výraznému nárůstu počtu případů. Proočkovanost se v mnoha zemích zatím nevrátila na úroveň před pandemií, což zvyšuje riziko propuknutí epidemie.
„Spalničky jsou zpět a to je varovný signál. Bez zajištění vysoké proočkovanosti neexistuje zdravotní bezpečnost. Při vytváření naší nové regionální zdravotní strategie pro Evropu a střední Asii si nemůžeme dovolit ztrácet půdu pod nohama. Každá země musí zintenzivnit své úsilí, aby se dostala k nedostatečně proočkovaným komunitám,“ varoval Dr. Hans P. Kluge, regionální ředitel WHO pro Evropu. „Virus spalniček nikdy neodpočívá – a my také ne.“
V roce 2024 připadala na evropský region třetina všech případů spalniček na světě. Jen v roce 2023 nedostalo 500 000 dětí v celém regionu první dávku vakcíny proti spalničkám (MCV1), která má být podána v rámci základního (rutinního) očkování.
„Počet případů spalniček v Evropě a Střední Asii v posledních dvou letech prudce vzrostl, což svědčí o nedostatečné proočkovanosti,“ uvedla Regina De Dominicis, regionální ředitelka UNICEF pro Evropu a Střední Asii. „Abychom ochránili děti před touto smrtelnou a vyčerpávající nemocí, potřebujeme okamžitá vládní opatření, včetně dlouhodobých investic do zdravotnických pracovníků.“
Spalničky patří mezi nejnakažlivější virové onemocnění člověka. Mohou způsobovat závažné komplikace jako například zápal plic, encefalitida, průjem a dehydratace, které častou vedou k hospitalizaci, ale také mohou končit fatálně. Spalničky také mohou způsobit i dlouhodobé zdravotní komplikace, například slepotu, ale také mohou poškodit imunitní systém tím, že infekce virem spalniček snižuje množství již existujících protilátek, které poskytují ochranu před jinými patogeny, a osoby, které spalničky prodělaly, jsou tak náchylné k dalším nemocem.
Nejlepší ochranou proti spalničkám je proto očkování.
V roce 2023 bylo v Bosně a Hercegovině, Černé Hoře, Severní Makedonii a Rumunsku očkováno první dávkou vakcíny proti spalničkám (MCV1) méně než 80 % dětí. To je hluboko pod 95 % proočkovaností, která je nutná pro zachování kolektivní imunity. V Bosně a Hercegovině i v Černé Hoře zůstává proočkovanost MCV1 v horizontu posledních pěti a více let pod 70 procenty, respektive 50 procenty.
Nejvyšší počet případů spalniček v roce 2024 v evropském regionu hlásí Rumunsko s 30 692 případy, následované Kazachstánem s 28 147 případy.
Spalničky zůstávají významnou globální hrozbou. Za rok 2024 bylo celosvětově hlášeno přibližně 359 521 případů spalniček, poměrně pravidelně dochází k přeshraničnímu a mezikontinentálnímu přenosu. K propuknutí epidemií tohoto vysoce nakažlivého onemocnění proto bude docházet všude tam, kde se vyskytnou skupiny neočkovaných nebo nedostatečně očkovaných osob, zejména dětí.
UNICEF a WHO spolupracují na prevenci a zvládání epidemií spalniček s vládami jednotlivých zemí a s podporou partnerů, včetně Evropské unie a aliance GAVI. Spolupracují s komunitami, školí zdravotnické pracovníky, posilují imunizační programy a surveillance a zahajují kampaně na doočkování osob proti spalničkám.
UNICEF a WHO vyzývají vlády zemí s aktivními ohnisky nákazy, aby urychleně zintenzivnily vyhledávání případů, trasování kontaktů a prováděly mimořádné očkovací kampaně. Je nezbytné, aby země zanalyzovaly základní příčiny propuknutí nemoci, řešily nedostatky ve svých zdravotnických systémech a strategicky využívaly epidemiologické údaje k identifikaci a odstranění nedostatků v pokrytí očkováním. Hlavní roli musí hrát oslovení váhajících rodičů a marginalizovaných komunit a řešení nerovného přístupu k očkování.
Země, kde v současné době nejsou ohniska spalniček, by se měly připravit, mimo jiné prostřednictvím vyhledáním a řešením nedostatečně proočkovaných skupin obyvatelstva, budováním a udržováním důvěry veřejnosti v očkování a udržováním silných zdravotnických systémů.
Volně přeložilo Oddělení EPI, SZÚ podle https://www.unicef.org/press-releases/european-region-reports-highest-number-measles-cases-more-25-years-unicef-whoeurope
Poznámka: Spalničky a úmrtí na spalničky jsou prostřednictvím celosvětové sítě ProMed-mail evidovány v mnoha státech světa. Případy spalniček jsou hlášeny aktuálně z USA, z Kanady, Jemenu, Španělska, Maroka, Argentiny, Austrálie, Mongolska, Kyrgyzstánu, Vietnamu nebo Mexika.