
Pyly
Cílem pylového monitoringu je zajištění aktuálního zpravodajství o výskytu pylu určitých rostlin v ovzduší. Zahrnutí do systému MZSO od roku 2008 pak umožnilo splnění požadavků na zajištění kvality a porovnatelnost naměřených hodnot. Data z jednotlivých měřících stanic jsou v průběhu vegetačního období dohledatelná na volně přístupných internetových stránkách ve formě grafické a tabelární informace a podle požadavků předávána do médií.
Další kontaktní adresy či odkazy na stránky se souvisejícími tématy:
- ČR – celorepublikové pylové zpravodajství – tato stránka poskytuje informace co je PIS (pylová informační služba), dále je zde k dispozici seznam publikací, můžete vložit dotaz do poradny, seznámit se s pylovým kalendářem, zpravodajem PIS, evropskými zpravodaji, vyhledat si, jaká média poskytují pylové zpravodajství.
- Pylové zpravodajství Zdravotního ústavu se sídlem v Ústí nad Labem
- Pylové zpravodajství Zdravotního ústavu se sídlem v Ostravě
- Evropské pylové zpravodajství
- Portál www.proalergiky.cz – určený lidem, které trápí alergie, astma a atopický ekzém.
- Alergie – zde je možno hledat odpovědi na nejčastější otázky, týkající se alergií, edukační materiály, přehled aktivit Institutu UCB pro alergii i oficiální a autorizovaná tisková sdělení pro potřeby sdělovacích prostředků.
Historie pylového monitoringu
Průkopníkem ve výzkumu výskytu pylů v ovzduší byl anglický lékař Charles Harrison Blackley (1820 – 1900). První pylové monitorovací stanice vznikaly ve 30. a 40. letech minulého století v USA. V Evropě se síť monitorovacích stanic začala rozšiřovat v 60. letech minulého století.
První česká monitorovací stanice byla uvedena do provozu v roce 1992 v Brně. V Praze byla první stanice spuštěna v roce 1994 a byla umístěna na Karlově náměstí. O rok později byla přemístěna na střechu budovy č. 5 v areálu SZÚ, kde je umístěna a provozována dodnes. První rok byly vzorky analyzovány v Brně, od roku 1996 jsou vyhodnocovány na našem pracovišti.