Aktuality

Český den proti rakovině
13. května 2025 | Autor: Lenka Švábová, DiS.
Český den proti rakovině je od r. 1996 každoroční akcí, která upozorňuje na toto závažné onemocnění a připomíná, jak je důležité pečovat o své zdraví. Letos se koná už po devětadvacáté a proběhne ve středu 14. května 2025. V tento den si opět můžeme koupit malý žlutý kvítek měsíčku lékařského. Je to symbol naděje a podpory pro ty, kteří s rakovinou bojují. Každý zakoupený kvítek pomáhá – i malý příspěvek nebo zamyšlení nad zdravým životním stylem má velký význam.
Něco ze statistik
Nádorová onemocnění jsou jedním z nejzávažnějších zdravotních problémů. Podle statistik onemocní rakovinou během svého života každý třetí člověk v ČR a ročně je průměrně diagnostikováno více než 87 000 pacientů se zhoubným novotvarem. Mezi nejčastější typy rakoviny patří rakovina prostaty u mužů, rakovina prsu u žen, rakovina tlustého střeva a konečníku a rakovina plic.
Prevence nádorového onemocnění
Dobrou zprávou je, že více než třetina všech onkologických onemocnění je preventabilních. To znamená, že jim lze zdravým životním stylem předcházet. Mezi zdravý životní styl patří například pravidelná pohybová aktivita, pravidelná, pestrá a vyvážená strava, nekouření a abstinence alkoholu, která výrazně snižuje riziko onemocnění rakovinou. Stručných 12 způsobů, jak se před rakovinou chránit, můžete nalézt v doporučení Evropského kodexu proti rakovině.
Věděli jste?
Alkohol je karcinogen 1. třídy – je to nejrizikovější skupina, která zahrnuje např. azbest nebo záření. Zároveň je toxická, psychoaktivní a návyková látka.
- Dopady užívání alkoholu jsou spojovány s více než 30 diagnózami a u dalších přibližně 200 onemocnění je alkohol jednou z jejich příčin. Konzumace alkoholu je také další častou příčinou způsobených škod, jako jsou nehody, úrazy nebo domácí násilí.
- Nejnovější údaje ukazují, že polovina rakovin způsobených alkoholem v evropském regionu WHO pochází právě z „lehké“ a „umírněné“ konzumace – méně než 1,5 litru vína nebo 3,5 litru piva nebo 450 ml lihovin týdně.
- Bylo prokázáno, že alkohol může způsobit minimálně 7 typů rakoviny, včetně rakoviny úst, jícnu, hrdla (hltanu a hrtanu), jater, tlustého střeva a konečníku (kolorektální karcinom) a prsu.
- Riziko vzniku rakoviny přitom zvyšuje konzumace jakéhokoli množství alkoholu. Nelze tedy mluvit o bezpečné úrovni. Jisté je pouze jedno, čím více alkoholu člověk pije, tím je to škodlivější. Snížit riziko lze omezením konzumace alkoholu nebo ještě lépe úplnou abstinencí.
Na co nezapomínat?
Nádorová onemocnění jsou často zákeřná v tom, že se dlouho nemusí projevovat žádnými příznaky. Právě proto jsou důležité pravidelné preventivní prohlídky u praktického lékaře, pravidelné měsíční samovyšetřování (prsou, varlat, kůže) a pravidelný screening, tedy vyšetření, které může odhalit rakovinu v její rané fázi, nebo i přednádorové změny. Screening je klíčovým faktorem, který může výrazně zlepšit šance na úspěšnou léčbu. V ČR jsou tyto screeningové programy zaměřené na prevenci rakoviny:
- Screening karcinomu prsu
- Screening karcinomu děložního hrdla
- Screening karcinomu tlustého střeva a konečníku (kolorektální karcinom)
- Screening karcinomu plic
- Screening karcinomu prostaty
Veškeré informace a také novinky, které byly zavedeny, najdete na webu Národního zdravotnického informačního portálu (NZIP):
Projekt „Krok ke zdraví“: Jak malé změny v životním stylu mohou pomoci předcházet rakovině
Česká republika se prostřednictvím Státního zdravotního ústavu zapojila do celoevropského projektu JAPreventNCD, jehož cílem je snížit výskyt rakoviny a dalších neinfekčních onemocnění. Vznikl tak pilotní projekt „Krok ke zdraví“, který se zaměřuje na posílení role podpory zdraví v primární péči – přímo v ordinacích praktických lékařů.
Zdravotníci v 15 ti vybraných zdravotnických ordinacích ve 3 regionech od prosince 2024 do prosince 2026 budou aktivně pracovat s pacienty ve věku 19–65 let. Cílem je prostřednictvím intervencí zlepšit návyky v oblasti životního stylu. Důraz je kladen na osobní zodpovědnost za vlastní zdraví a ukazuje, že i malé kroky mohou vést k významným změnám. Mezi klíčové oblasti, na které se projekt zaměří, patří:
- Výživa: Zdravá výživa je základem pro prevenci řady nemocí, včetně rakoviny. Projekt se zaměří na edukaci o správném výběru potravin a jejich vlivu na zdraví.
- Pohybová aktivita: Pravidelný pohyb je zásadní pro udržení fyzické i psychické kondice a snižuje riziko mnoha chronických onemocnění, včetně vzniku rakoviny.
- Spánek a stres: Pravidelný, kvalitní spánek a schopnost zvládat stres jsou klíčové pro celkové zdraví. Dlouhodobý chronický stres a nedostatek spánku mohou přispívat
k rozvoji různých onemocnění. - Nikotin a alkohol: Kouření a konzumace alkoholu jsou významnými rizikovými faktory pro vznik rakoviny. Projekt se zaměří i na pomoc při jeho odvykání.
Cílem projektu „Kroku ke zdraví“ je edukovat minimálně 300 osob v oblasti zdravého životního stylu, což je první krok k vytvoření modelu, který by mohl být aplikován i do dalších regionech České republiky.
Máte to ve svých rukou – samovyšetření prsou
Máte to ve svých rukou – samovyšetření varlat
Zdroje:
https://cancer-code-europe.iarc.fr/index.php/cs/o-rakovine
https://cancer-code-europe.iarc.fr/index.php/cs/12-zpusobu
https://www.lpr.cz/akce-a-projekty/cesky-den-proti-rakovine
https://www.uzis.cz/index.php?pg=aktuality&aid=8466
Další: