Aktuality

Světový den hypertenze
16. května 2025 | Autor: MVDr. Eliška Bartlová
17. května si každoročně připomínáme Světový den hypertenze.
Vysoký krevní tlak, tedy hypertenze, je jedním z nejčastějších kardiovaskulárních onemocnění. Hypertenze je současně i rizikovým faktorem dalších preventabilních onemocnění (např. diabetu 2. typu, obezity). Dle posledních údajů Světové zdravotnické organizace má vysoký krevní tlak celkem 1,28 miliardy dospělých ve věku 30-79 let, přičemž celých 46 % o své nemoci ani neví.
Jak je to možné? Záludnost hypertenze spočívá v tom, že často člověk nepociťuje žádné zjevné příznaky. Vysoký krevní tlak je označován jako „tichý zabiják“. Proto Světová liga pro hypertenzi přišla v letošním roce s hlavním tématem: „Měřte si krevní tlak přesně, kontrolujte jej a žijte déle“, jenž poukazuje na jednoduché, ale účinné kroky, které může každý podniknout pro své zdraví.
Proč bychom měli své hodnoty krevního tlaku sledovat?
Za normální krevní tlak v klidovém stavu u zdravého člověka považujeme hodnoty 120-129/80-84 mmHg. Zpozornět bychom měli u opakovaně naměřených hodnot 130-139/85-89 mmHg, které jsou označovány jako zvýšený krevní tlak. Za hodnoty vysokého krevního tlaku jsou považovány hodnoty naměřené nad 140/90 mmHg.
Neléčená hypertenze může vést k vážným zdravotním komplikacím jako je rozvoj srdečního selhávání, cévní mozková příhoda, infarkt myokardu, selhání ledvin či demence, a tím i k nevratnému poškození zdraví a případně i úmrtí.
Jak mít svůj krevní tlak pod kontrolou?
Pravidelné preventivní prohlídky u praktického lékaře mohou odhalit nemoci jako je cukrovka, vysoký krevní tlak, vysoký cholesterol aj. Když se na ně přijde včas, dají se efektivně řešit. Praktického lékaře navštěvujeme 1x za 2 roky. Pravidelně si měříme krevní tlak v domácích podmínkách tzv. selfmonitoring“ za pomocí digitálních přístrojů k měření krevního tlaku, čímž můžeme snížit riziko zkreslení výsledků díky „syndromu bílého pláště“, tedy nervozitě z přítomnosti lékaře nebo zdravotníka. Nedílnou součástí měření je i jeho pravidelné opakování a kontrola.
Jak si správně změřit krevní tlak v domácích podmínkách?
Pro měření tlaku doma je nutno dodržovat správné zásady jeho měření.
https://www.fnol.cz/pdf/pacientske_brozurky/1IK_Domaci%20mereni%20krevniho%20tlaku.pdf
Situace v České republice
Dostupná data o vysokém krevním tlaku u české populace ukazují, že tato nemoc postihuje přibližně 40 % osob ve věku 30-79 let, a tím se řadíme na 10. místo v evropském žebříčku v prevalenci tohoto onemocnění. U mužů je výskyt vyšší (49 %), než u žen (34 %), s výrazným nárůstem u starších osob.
Co můžeme dělat, abychom se hypertenzi vyhnuli?
Až 80% onemocnění lze předejít primární prevencí a zdravým životním stylem.
1. Omezíme příjem soli. Doporučený denní příjem soli je max. 5 g na osobu (zarovnaná čajová lžička). Nadměrná konzumace soli v Česku je stále běžná. Většina lidí přijímá až dvojnásobek doporučeného množství. Proto pozorně čteme etikety na obalech výrobků a vybíráme potraviny s nižším obsahem soli. Nedosolujeme a nepoužíváme dochucovadla, která obsahují často vysoké množství soli. K dochucení pokrmů můžeme využít např. čerstvé či sušené bylinky, česnek aj.
2. Jíme pravidelně, pestře a vyváženě. Ke každému jídlu si přidáme hrst zeleniny/ovoce. Jako další zdroj vlákniny konzumujeme celozrnné pečivo, luštěniny, ořechy a jiná semínka např. lněná, dýňová. Omezíme příjem potravin s vysokým obsahem nasycených tuků a tuků s obsahem transmastných kyselin (např. tučné maso, uzeniny a smažená jídla). Naopak do svého jídelníčku zařadíme zdravé tuky a oleje (olivový olej, avokádo či vlašské ořechy). 2x týdně jíme tučné ryby (losos, sardinky). Dbáme na dostatečný příjem minerálů jako je draslík a hořčík, které pomáhají regulovat krevní tlak a to nejlépe v přírodní podobě (banány, meruňky, luštěniny, ořechy). Pijeme nealkoholické nápoje.
https://szu.gov.cz/wp-content/uploads/2023/11/vlaknina_A5_tisk_logo_2020.pdf
https://szu.gov.cz/wp-content/uploads/2023/11/vyziva_na_vlastni_pest_2018.pdf
3. Pravidelně se hýbeme. O pohybu je známo, že má velmi pozitivní vliv na zdraví člověka. Alespoň 30-40 minut denně se věnujeme svižné chůzi. Místo výtahu použijeme schody, vystoupíme při cestě do práce nebo školy o zastávku dříve, nebo do práce či školy pojedeme na kole. Světová zdravotnická organizace doporučuje dospělým osobám alespoň 150 – 300 min. aerobního pohybu střední intenzity nebo 75 – 150 min. intenzivní zátěže týdně.
https://www.facebook.com/cpvz.szu/videos/526744705129637
https://www.facebook.com/cpvz.szu/videos/511516240073262/?refsrc=deprecated&_rdr
https://szu.gov.cz/wp-content/uploads/2023/10/Kazdy_krok_se_pocita_aneb_Kancelar_v_pohybu2016.pdf
https://szu.gov.cz/wp-content/uploads/2023/11/Cviceni-s-PET-lahvemi-_2023RD.pdf
4. Hlídáme si optimální tělesnou váhu. Nadváha a obezita jsou hlavními rizikovými faktory hypertenze. U dospělých je index tělesné hmotnosti (BMI) nad 25 již označován za nadváhu. Hodnoty BMI jsou pouze orientační a proto je důležité si udržovat obvod pasu v optimálním rozmezí – muži do 102 cm a ženy do 88 cm.
5. Snažíme se vyhýbat dlouhodobému stresu. Chronický stres může v dlouhodobém horizontu významně přispět k vysokým hodnotám krevního tlaku. Při dlouhodobých potížích se nebojíme vyhledat odborníka.
https://szu.gov.cz/wp-content/uploads/2023/10/KI11_A_8_tipu_jak_kompenzovat_stres-2_2017.pdf
6. Nekouříme a nekonzumujeme alkohol. Užívání všech nikotinových a tabákových produktů je rizikové nejen pro funkci srdce a vzniku vysokého krevního tlaku. Rok bez cigarety sníží riziko infarktu myokardu zhruba o 50%. Šance na úspěch při odvykání kouření s odborníkem je až 10x vyšší. Nebojíme se poradit s odborníky a domluvit si termín konzultace.
Pokud jde o konzumaci alkoholu, neexistuje žádné bezpečné množství alkoholu, které by nemělo vliv na zdraví. Dávka alkoholu větší jak 12 g/den zvyšuje riziko vzniku hypertenze a dalších onemocnění. Bylo prokázáno, že alkohol může způsobit minimálně 7 typů rakoviny, včetně rakoviny úst, jícnu, hrdla (hltanu a hrtanu), jater, tlustého střeva a konečníku (kolorektální karcinom) a prsu.
Národní linka pro odvykání www.chciodvykat.cz, tel. 800 350 000
7. Chodíme spát a vstáváme ve stejný čas. Studie potvrzují, že dostatečný, pravidelný a kvalitní spánek významně snižuje riziko hypertenze. Dospělý člověk by měl denně věnovat spánku alespoň 7-8 hodin.
https://szu.gov.cz/wp-content/uploads/2025/05/Letak-Prevence-KVO.pdf
A co můžeme udělat již dnes?
Když zkusíme alespoň jeden měsíc dodržovat následující tipy, potom máme velkou šanci, že ve zdravém životním stylu budeme pokračovat i nadále.
„Nemoc je poslední zpráva těla, že život potřebuje změnu.“ Robin Sharma
- Zdroje:
- https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/hypertension
- https://www.hypertension.cz/pro-pacienty/
- https://www.ikem.cz/cs/krevni-tlak-spravny-postup-pri-mereni/a-1993/
- https://www.who.int/tools/elena/interventions/fruit-vegetables-ncds
- https://bjsm.bmj.com/content/57/20/1317
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/38864208/
- https://szu.gov.cz/temata-zdravi-a-bezpecnosti/podpora-zdravi/nadvaha-a-obezita/
- https://www.nzip.cz/clanek/1145-draslik
- https://www.nzip.cz/clanek/1148-horcik
- https://www.pediatriepropraxi.cz/pdfs/ped/2022/03/06.pdf
- https://www.who.int/publications/i/item/9789240015128
- https://www.acc.org/About-ACC/Press-Releases/2024/03/26/18/40/getting-too-little-sleep-linked-to-high-blood-pressure
- https://www.who.int/tools/elena/interventions/potassium-cvd-adults
- https://www.frontiersin.org/journals/physiology/articles/10.3389/fphys.2024.1363975/full
- https://www.nzip.cz/clanek/922-vysoky-krevni-tlak-hypertenze-prevence
- https://www.who.int/publications/m/item/hypertension-cze-2023-country-profile
- https://mzd.gov.cz/narodni-kardiovaskularni-plan-cr-na-obdobi-2025-2035/