Aktuality

Světový den hygieny rukou 2025

04. května 2025 | Autor: Mgr. Petra Nekvapilová

„Rukavice ve správný čas. Hygiena rukou vždy – udržitelná cesta k lepší hygieně.“

Světový den hygieny rukou si připomínáme 5. května. Kampaň WHO, která probíhá od roku 2009, se nese v duchu hesla „SAVE LIVES: Clean Your Hands“ (Chraňme životy čistýma rukama).

Letošní téma “It might be gloves. It’s always hand hygiene” (Možná jsou to rukavice. Vždycky jde o hygienu rukou) věnuje pozornost správnému mytí a dezinfekci rukou a zároveň zvažování, kdy je skutečně nutné použít ochranné rukavice. WHO zdůrazňuje, že ačkoliv jsou rukavice důležitou ochrannou pomůckou, nesmí být používány nadměrně nebo nesprávně, neboť rukavice nenahrazují hygienu rukou. I před nasazením a po sundání rukavic si musíme ruce umýt. Nadměrné používání rukavic navíc zbytečně zatěžuje životní prostředí.

Proč je hygiena rukou tak důležitá?

Nejčastější cestou přenosu infekčních onemocnění jsou ruce. Denně přicházejí do styku
s množstvím povrchů, na nichž ulpívají neviditelné mikroorganismy – bakterie, viry a paraziti. Podle WHO se až 80 % infekcí šíří špinavýma rukama. Může se jednat o hepatitidu typu A
a typu E, salmonelózu, různá průjmová a respirační onemocnění, jejichž původci se nacházejí a množí na běžně používaných předmětech (např. madla nákupních košíků, držadla
v hromadných dopravních prostředcích, kliky u dveří, mince, bankovky, tlačítka zvonků
a výtahů, mobilní telefony, počítačové klávesnice a myši, vodovodní baterie a další). Pokud si ruce nemyjeme pravidelně a důkladně, může snadno docházet k přenosu infekcí při kontaktu
s potravinami, ústy, očima nebo obličejem.

Mytí rukou je nejjednodušším, dostupným a vysoce účinným preventivním opatřením, které je důrazně doporučováno spolu s očkováním jako nejlepší ochrana proti virové hepatitidě A, známá pod názvem infekční žloutenka nebo nemoc špinavých rukou.

Od začátku roku 2025 v ČR výrazně roste počet případů této infekční žloutenky. K 29. dubnu bylo v ČR evidováno již 429 případů, což jsou již 2/3 případů z loňského celkového počtu 636. Zvýšený výskyt souvisí s rostoucím počtem lidí bez ochranných protilátek, zejména dětí a mladých dospělých.

Podle dat ze zahraničí (ECDC) se v současné době onemocnění šíří i v dalších zemích, a to nejen Evropě. Jednoznačně se proto doporučuje dbát na prevenci nejen doma, ale i při cestách do zahraničí.

Více informací o přenosu a prevenci žloutenky typu A najdete zde

Jak se chránit proti hepatitidě A?

Roste počet případů virové hepatitidy A v ČR – chraňte se před virovou hepatitidou A!

Samotná hygiena rukou je upravena technickými normami na české i mezinárodní úrovni, například normou ČSN EN 1500, která stanovuje požadavky na dezinfekční prostředky a postupy. Tyto normy zajišťují kvalitu a bezpečnost hygienických opatření.


Kdy je potřeba si mýt ruce?

Správná hygiena rukou je nezbytná zejména v těchto situacích:

  • Po použití toalety
  • Po návratu z veřejné dopravy
  • Po kontaktu se zvířaty nebo jejich výkaly
  • Po manipulaci s odpadky
  • Po kontaktu s tělesnými tekutinami (krev, sliny, moč, stolice)
  • Před, při a po přípravě jídla
  • Před konzumací jídla
  • Po kašli, kýchání nebo smrkání
  • Před a po péči o nemocné osoby

Jak si správně mýt ruce?

Pro efektivní mytí rukou potřebujeme čistou tekoucí vodu (doporučená teplota je 35–45 °C, aby bylo mytí příjemné a dostatečně dlouhé) a dostatečné množství mýdla.

Postup správného mytí rukou:

  1. Ruce si navlhčete pod tekoucí vodou.
  2. Naneste dostatečné množství mýdla do dlaně.
  3. Krouživým pohybem třete ruce dlaní o dlaň.
  4. Položte dlaň pravé ruky na hřbet levé ruky, zaklesněte prsty a třete pravou dlaní o hřbet levé ruky. Pak ruce vyměňte.
  5. Dejte ruce dlaněmi k sobě, zaklesněte prsty a třete dlaněmi o sebe ze strany na stranu.
  6. Zaklesněte ohnuté prsty do sebe a třete hřbet prstů pravé ruky o dlaň levé ruky a naopak.
  7. Třete krouživým pohybem levý palec v sevřené pravé dlani, pak ruce vyměňte.
  8. Třete dlaň levé ruky obousměrnými krouživými pohyby sevřených prstů pravé ruky, pak ruce vyměňte.
  9. Ruce opláchněte pod tekoucí vodou.
  10. Pečlivě si ruce osušte.

Celková doba mytí by měla být minimálně 20 sekund, ale celá procedura včetně oplachování a sušení zabere 40–60 sekund.

Správný postup mytí rukou názorně ukazuje grafický návod, který si lze stáhnout.

Již v dětském věku je nutné začít učit děti správným hygienickým návykům, mezi které také patří mytí rukou. Ideálním způsobem nácviku správného mytí rukou je využít hravé formy, např. pomocí říkanek, obrázků a videí.

Jak ruce správně osušit?

Po umytí je velmi důležité ruce důkladně osušit, protože bakterie se šíří snadněji na mokrých rukou. Existují různé možnosti:

  • Papírové ručníky– jsou hygienické a snižují riziko přenosu mikroorganismů. Nevýhodou je produkce odpadu a nutnost pravidelného doplňování.
  • Látkové ručníky– jsou šetrné k pokožce a ekologičtější díky opakovanému použití,
    ale vyžadují pravidelné praní a mohou být živnou půdou pro bakterie.
  • Elektrické vysoušeče– jsou pohodlné a nevytvářejí odpad, ale suší pomaleji a mohou šířit mikroby vzduchem.

Proto se doporučuje používat jednorázové papírové ručníky, které jsou nejhygieničtější volbou.

Co dělat, když není mýdlo a voda?

Pokud si zrovna nemůžeme umýt ruce vodou a mýdlem, vhodnou alternativou je použití dezinfekčního gelu na ruce. Stačí nanést množství o velikosti kávové lžičky do dlaně a důkladně ho rozetřít po celém povrchu obou rukou – nezapomínáme na prsty, hřbety rukou i prostor mezi prsty. Gel se vtírá, dokud se úplně nevstřebá a ruce nejsou suché, což trvá přibližně 20 až 30 sekund. Tento způsob hygieny rukou je velmi praktický, například při cestování, na výletech nebo během nákupů ve městě. Je důležité si uvědomit, že dětské vlhčené ubrousky nejsou určeny k odstranění bakterií z pokožky a nenahrazují správnou hygienu rukou. Dodržováním těchto jednoduchých pravidel výrazně snížíme riziko přenosu infekcí a ochráníme tak sebe
i své okolí.

Mýty a fakta kolem hygieny rukou.

Správné mytí rukou je základní účinnou prevencí proti šíření infekčních nemocí, přesto kolem něj koluje řada mylných představ. Například někteří si myslí, že:

  • Mýt si ruce není potřeba, když mám rukavice

Je důležité si uvědomit, že nošení rukavic nenahrazuje hygienu rukou. I rukavice se mohou snadno kontaminovat, bakterie a viry na jejich povrchu přežívají a množí se.

Při nesprávném sejmutí se mohou mikroorganismy přenést na ruce nebo jiné předměty. Navíc rukavice často vytvářejí falešný pocit bezpečí – lidé si kvůli tomu myjí ruce méně často, jak potvrdily i odborné studie. Pokud například připravujete jídlo, používejte jednorázové potravinářské rukavice a i v tomto případě dbejte na správnou hygienu rukou před jejich nasazením i po jejich sundání.

  • Čím teplejší voda, tím lepší mytí

Teplota vody nemá významný vliv na účinnost mytí. Důležitější je správný postup a dostatečná doba mytí. Příliš horká voda může pokožku vysušovat a dráždit.

  • Dezinfekční gel je lepší než mytí rukou mýdlem a vodou

Dezinfekce je vhodná, když není dostupná voda a mýdlo, ale na špinavých nebo mastných rukou není tak účinná jako mytí mýdlem. Navíc alkohol může pokožku vysušovat, což zhoršuje ochrannou bariéru kůže.

  • Po umytí rukou si je nemusím osušit

Mokré ruce přenášejí bakterie snadněji než suché. Proto je důležité ruce po mytí řádně osušit, ideálně jednorázovým papírovým ručníkem.

  • Antibakteriální mýdla jsou výrazně účinnější než běžná mýdla

Studie ukazují, že antibakteriální mýdla nejsou výrazně účinnější než běžná mýdla při odstraňování bakterií a virů z rukou.

  • Mytí rukou je zbytečné, pokud nejsem nemocný

I zdraví lidé mohou být nosiči patogenů a přenášet je na ostatní. Pravidelná hygiena rukou je proto důležitá pro ochranu celé komunity.

Tyto mýty často vedou k nedostatečné hygieně rukou, a tím i k vyššímu riziku přenosu infekcí.

Prevence infekčních onemocnění začíná u čistých rukou. V době, kdy narůstá výskyt infekčních nemocí, jako je hepatitida A, je pravidelné a správné mytí rukou jednoduchým a přitom velmi účinným způsobem, jak chránit sebe i ostatní.

Zdroj: