Dny podporující zdraví

Světový den boje proti rakovině

Rok 2025

Letos se zaměřujeme na prevenci rakoviny tlustého střeva a konečníku (kolorektálního karcinomu). V Česku je každoročně diagnostikováno přes 7 000 nových případů a více než 3 000 lidí na tuto nemoc zemře. 

Jak snížit riziko kolorektálního karcinomu?

Zdravá strava

  • Více vlákniny – Doporučený denní příjem je alespoň 25 g. Najdete ji v zelenině, ovoci, luštěninách (fazole, čočka, hrách, cizrna), celozrnných výrobcích, oříškách nebo semenech.
  • Méně červeného masa a uzenin – Nadměrná konzumace zvyšuje riziko rakoviny. Omezte smažená a tučná jídla.
  • Dostatek vápníku a vitaminu D – Vitamín D získáte z tučných ryb (losos, makrela), mléčných výrobků, vajec. Případně ho doplňujte (ale vždy po konzultaci s lékařem).

Pravidelná pohybová aktivita

  • 150 minut pohybu střední intenzity týdně pomáhá snižovat riziko. Stačí chůze, jízda na kole, tanec nebo plavání. Každý krok se počítá!

Omezení škodlivých návyků

  • Nekouřit ani neužívat jiné nikotinové výrobky – Kouření zvyšuje riziko mnoha typů rakoviny, včetně kolorektálního karcinomu. Pokud chcete skončit, pomůže vám Národní linka pro odvykání kouření 800 350 000.
  • Nepít alkohol – Žádná dávka alkoholu není bezpečná. Alkohol způsobuje až 9 druhů rakoviny.

Pravidelné preventivní prohlídky

  • Lidé nad 50 let mají nárok na test skrytého krvácení ve stolici (TOKS) každé 2 roky nebo na kolonoskopii jednou za 10 let. Včasné odhalení zvyšuje šanci na vyléčení.
  • Pokud máte dlouhodobé problémy s trávením, vyprazdňováním nebo nevysvětlitelný úbytek hmotnosti, neváhejte a jděte k lékaři!

Rok 2024

Letošním tématem je prevence rakoviny prsu.

Rakovina prsu je nejčastějším onkologickým onemocněním žen v České republice. Zhoubný nádor prsu je v ČR ročně diagnostikován u více než 7 000 žen.
Hlavně díky mamografickým screeningům se daří rakovinu prsu zachytit v čas raném a dobře léčitelném stádiu. Za posledních 20 let došlo v souvislosti s tímto onemocněním ke snížení úmrtnosti o 31 %. Účinnou prevencí proti rakovině prsu je také samovyšetření prsou. Není se čeho bát! Pokud si nahmatáte bulku, tak v 80% nejde o zhoubný nádor.

Jak na samovyšetření prsu?

Samovyšetření prsu provádějte 5. – 10. den od začátku menstruace. Pokud nemenstruujete, tak jednou měsíčně v pravidelném intervalu.

Začněte před zrcadlem

  • Ve stoje před zrcadlem si prohlédněte celou přední stranu hrudníku, a to od klíční kosti až pod prs, od hrudní kosti až pod paži.
  • Všímejte si změny barvy kůže, změny barvy a tvaru bradavky, nové nerovnosti kdekoliv v oblasti prsou nebo podpaží, zarudnutí a změny pórů kůže, výtoku z bradavky.
  • Začněte v poloze vleže na zádech a lehce se přetočte na levý bok, tím se levou rukou dostanete lépe do pravé podpažní jamky a k vnějšímu kraji prsu. Když máte zkontrolovanou tuto oblast, lehni si na záda a prohmatejte vnitřní část prsu.
  • Stejně postupujte i u druhého prsu.
Střídejte tlak

Při prohmatávání se snažte použít krouživý pohyb, který pomůže dobře obsáhnout celou vyšetřovanou plochu. Střídejtte i intenzitu tlaku tak, aby byly prohmatané různé vrstvy prsu. Nejdříve lehce zakružte a postupně zvyšujte intenzitu tlaku.

Nezapomínej, že samovyšetření je nutné provádět pravidelně.

Samovyšetření prsu

Rok 2023

Letošním tématem je prevence nádorů průdušek a plic.

Nádorová onemocnění plic patří v České republice k nejčastějším typům rakoviny. Ročně je diagnostikováno kolem 6500 nových případů a přibližně 5000 pacientů na ni zemře. Jedná se o 4. nejčastější typ rakoviny u mužů i u žen.

Jaké jsou rizikové faktory pro vznik onemocnění průdušek a plic?

  •  kouření
  • pasivní kouření
  • znečištěné ovzduší

Co můžeme udělat pro snížení rizika vzniku onemocnění průdušek a plic?

  •  nekouřit (vyhýbat se i pasivnímu kouření)
  • pestrá strava
  • pravidelný pohyb

Pokud zvažujete odvykání kouření a potřebujete pomoct, můžete se obrátit na odvykací centra nebo na Národní linku pro odvykání kouření, kde Vám rádi poradí (tel. 800 350 000)

Novinkou v oblasti prevence je Program časného záchytu karcinomu plic, který byl spuštěn v roce 2022. Vyšetření je určené především pro kuřáky ve věku 55-74 let, kteří vykouří více než 20 cigaret denně.

Patříte do této kategorie? Navštivte svého praktického lékaře, který Vás prostřednictvím plicního lékaře pošle na vyšetření plic.

Rakovina plic je zákeřné onemocnění, které může být dlouhou dobu bez jakýchkoliv projevů. Pacienti často přicházejí k lékaři ve stadiu, kdy se nádor nedá účinně léčit.

Nepodceňujme prevenci.

Fotogalerie: