Oddělení pro chemickou bezpečnost výrobků

Stavební výrobky – stanovení emisí

Kontaktní pracovníci

Ing. Karel Vrbík
Telefon: 267 082 554
E-mail: karel.vrbik@szu.gov.cz

Ing. Markéta Lambertová
Telefon: 267 082 551
E-mail: marketa.lambertova@szu.gov.cz

 

Akreditovaná zkušební laboratoř nabízí testování stavebních výrobků dle následujících norem:

  • ČSN EN ISO 16000-9 a ČSN EN 16516: třídenní ekvilibrace vzorků ve zkušební komoře a následně jednorázový odběr vzorků emisí na trubičky s příslušnými typy sorbentů.
  • ISO 16000‑6: modifikovaný postupu pro stanovení emisí těkavých organických látek (VOC) v rozsahu benzen, toluen, suma xylenů, styren, ethylbenzen, trichlorethylen a tetrachlorethylen
  • ISO 16000‑3: analýza DNPH sorpčních trubiček určených pro stanovení emisí formaldehydu

Dále nabízí posouzení emisí ze stavebních výrobků podle příslušných legislativních požadavků platných v ČR (Vyhláška č. 6/2003 Sb. v aktuálním znění), vystavení zkušebních a odběrových protokolů dle požadavků příslušných norem a dále vystavení expertizního posudkuosvědčení.

 

Prodloužení posudku

Na základě ujištění zákazníka o nezměněných surovinách, totožné technologii výroby a parametrech stavebního výrobku je možné vystavit nové osvědčení bez nutnosti opětovného laboratorního testování. O prodloužení lze požádat pouze jednou, a to před ukončením platnosti stávajícího osvědčení. Nově vystavené osvědčení má opět platnost 2 roky.

 

Poznámky k testování

Laboratoř není schopna z technických důvodů realizovat testování emisí formaldehydu z dřevotřískových desek podle normy ČSN EN 717-1, které vyžaduje až 28denní sledování emisí. Pro stanovení formaldehydu se používá standardně pouze 3denní ekvilibrace. Při tomto stanovení jsou klimatické parametry (teplota, relativní vlhkost a počet výměn vzduchu) shodné se stanovením emisí VOC podle norem ČSN EN ISO 16000-9 a ČSN EN 16516. Tento postup má oporu v odborné literatuře a je v souladu s Vyhláškou č. 6/2003 Sb.

 

Legislativní rámec

Rozsah činností NRC vychází z následujících legislativních dokumentů:

  • zákon č. 102/2001 Sb. v aktuálním znění, o obecné bezpečnosti výrobků
  • nařízení evropského parlamentu a rady (EU) č. 305/2011 v aktuálním znění, kterým se stanoví harmonizované podmínky pro uvádění stavebních výrobků na trh a kterým se zrušuje směrnice Rady 89/106/EHS (harmonizovaná oblast)
  • nařízení vlády č. 163/2002 Sb. v aktuálním znění, kterým se stanoví technické požadavky na vybrané stavební výrobky (neharmonizovaná oblast)
  • vyhláška č. 137/1998 Sb. Ministerstva pro místní rozvoj v aktuálním znění, o obecných technických požadavcích na výstavbu
  • vyhláška č. 6/2003 Sb. MZČR v aktuálním znění, kterou se stanoví hygienické limity chemických, fyzikálních a biologických ukazatelů pro vnitřní prostředí pobytových místností některých staveb.

V současné době platí pro stavební výrobky označované symbolem CE v ČR přímo aplikované Nařízení Evropského parlamentu a Rady č. 305 /2011 v aktuálním znění (dále jen nařízení CPR) a které se týká výrobků, pro které byly taktéž vydány harmonizované normy v rámci EU.

Pro ostatní stavební výrobky bez CE označení platí v EU národní požadavky, v ČR dané Nařízením vlády č. 163/2002 Sb. v aktuálním znění.

Ani jeden ze jmenovaných dokumentů neklade přímo použitelné požadavky na úroveň emisí ze stavebních výrobků. V ČR se doposud běžně používá porovnání naměřených hodnot emisí s limitními ukazateli danými Vyhláškou č. 6/2003 Sb., v aktuálním znění.

Pro oblast emisí ze stavebních výrobků připravuje EU řadu let směrnici, která by měla obsahovat rozsáhlý seznam sledovaných látek v emisích a zcela nový systém hodnocení jejich koncentrací.

Stránka aktualizována dne: 6.1.2025