Žlutá zimnice

Základní informace o onemocnění

Žlutá zimnice – Základní informace o onemocnění

Výskyt: v některých tropických a subtropických oblastech Afriky a Střední a Jižní Ameriky; onemocnění se vyskytuje v několika formách.

U formy městské (urbánní) virus koluje pouze mezi lidmi a je přenášen zejména komáry rodu Aedes aegypti.

Džunglová (sylvatická) forma žluté zimnice se vyskytuje v přírodních ohniscích nákazy mezi opicemi a virus přenášejí zejména komáři rodu Haemagogus.

Forma střední, přechodná (savanová) se vyskytuje pouze v Africe. K přenosu viru dochází prostřednictvím komárů, kteří sají na opicích nebo primátech a následně na lidech, kteří pracující na hranici džungle nebo pralesa.

Příznaky a symptomy: Onemocnění může probíhat ve dvou stadiích. První začíná horečkou, únavou, slabostí, bolestmi v zádech. Na tvářích se objevuje zarudnutí, spojivky jsou překrvené, jazyk na okrajích červený (červené stadium). Může se objevit zvracení, bolesti břicha, průjem nebo poruchy srdečního rytmu. U těžších průběhů onemocnění horečka kolem 5. dne klesá, několik hodin až dnů má pacient pocit zlepšení zdravotního stavu. Poté dojde znovu k vzestupu horečky a v důsledku poškození jater se objeví žloutenka (žluté stadium), současně může dojít k postižení ledvin a krvácení do kůže a sliznic (hemoragická horečka). Asi polovina nemocných umírá. Horší průběh bývá u osob nově příchozích do rizikové oblasti.

Inkubační doba: obvykle trvá 3 – 6 dní

Původce: virus žluté zimnice (rod Flavivirus)

Zdroj: Virus je přenášen na lidi, opice nebo primáty poštípáním infikovanými komáry rodu Aedes nebo Haemagogus. Virus na člověka přenášejí pouze samičky komárů. Komáři se infikují sáním na
infikovaných lidech, opicích nebo primátech. U městského typu onemocnění virus koluje mezi člověkem a komárem Aedes aegypti; u džunglového typu onemocnění jsou zdrojem nákazy různí
obratlovci, např. opice v pralese, a virus přenášející komáři různých druhů.

Přenos: komáry různých druhů

Období nakažlivosti, vnímavost, imunita: není stanoveno, mezilidský přenos není znám. Virus lze v krvi nemocné osoby nalézt po dobu 3 až 6 dní od začátku onemocnění. Krev nemocného je infekční
pro komáry krátce před nástupem horečky a v průběhu prvních 3 až 6 dní onemocnění. K nákaze od nemocného může dojít prostřednictvím krve (poranění jehlou od akutně nemocného, práce v laboratoři s krví akutně nemocného), vnímavost k nákaze je všeobecná. Po očkování nebo po prodělaném onemocnění přetrvává celoživotní imunita.

Prevence, očkování: Očkování se provádí živou očkovací látkou, jedna dávka poskytuje celoživotní ochranu.

Očkovat lze děti od 9 měsíců věku, u osob starších 60 let byly popsány neurotoxické účinky vakcíny, proto je nutné očkování u starších 60 let zvážit individuálně.

Očkování proti žluté zimnici je povinné při cestách do zemí, kde se žlutá zimnice vyskytuje. Vyžadováno je i v případě cest do některých zemí v Asii, kdy cestovatel stráví určitý čas např. v tranzitu na letišti v zemi výskytu žluté zimnice. Toto opatření má zabránit zavlečení viru žluté zimnice do Asie, kde se žlutá zimnice nevyskytuje, ale jsou zde komáři schopní virus přenášet.

O očkování proti žluté zimnici musí být proveden záznam v mezinárodním očkovacím průkazu. Při příletu do zemí s výskytem žluté zimnice je povinnost tento doklad předložit. Očkování se v ČR
provádí v Očkovacích centrech a Centrech cestovní medicíny, jejich seznam je uveden na stránkách Ministerstva zdravotnictví.

Základní informace o onemocnění