Aktuality

V následujících týdnech lze v ČR i Evropě očekávat další nárůst počtu případů chřipky

06. ledna 2025 | Autor: Tisková zpráva

Aktivita chřipky se výrazně zvyšuje v řadě evropských zemí včetně České republiky. Hlášená celková nemocnost akutních respiračních infekcí (ARI) v ČR v 1. týdnu roku 2025 je na úrovni 831 nemocných na 100 000 obyvatel. Údaj je ale zásadně ovlivněný vánočními a novoročními svátky a pokles nemocnosti ve všech krajích a ve všech věkových skupinách neodpovídá skutečné epidemiologické situaci. Přesnější údaje o reálných počtech nemocných budou k dispozici až za týden.

„V rámci virologické surveillance koordinované Národní referenční laboratoří pro chřipku a nechřipková respirační virová onemocnění SZÚ zaznamenáváme výrazný vzestup záchytu virů chřipky ve vyšetřených vzorcích. Kromě chřipky aktuálně cirkulují především mykoplazmata a řada dalších nechřipkových virů včetně RS virů a SARS-CoV-2, nicméně chřipka se aktuálně stává dominantním původcem respiračních onemocnění. V následujících týdnech lze v ČR i v Evropě očekávat ještě další nárůst výskytu chřipky,“ popisuje situaci vedoucí Oddělení epidemiologie infekčních nemocí Státního zdravotního ústavu MUDr. Jan Kynčl, Ph.D.

Vzhledem k vývoji situace je sice stále vhodné se proti chřipce očkovat, ale je nutné počítat s tím, že ochranný účinek vakcíny nastupuje až zhruba za 10 až 14 dnů po očkování. Je proto vhodné se v období bezprostředně po očkování zvýšenou měrou chránit před infekcí, a to známým dodržováním hygienických návyků, nošením roušek či respirátorů a vyhýbáním se místům s vysokou koncentrací osob.

 

„Máme za sebou dny svátků, volna a školních prázdnin. Následkem toho neposkytují nyní data relevantní pohled na vývoj epidemiologické situace. Čísla akutních respiračních infekcí je potřeba považovat za značně podhlášená. S ohledem na zvyšující se záchyty virů chřipky a také na situaci v okolních zemích lze předpokládat, že se již nyní nacházíme na počátku celoplošné chřipkové epidemie; což by nám měla za týden potvrdit data od praktických lékařů,“ domnívá se MUDr. Jan Kynčl, Ph.D.

„V období sezony respiračních infekcí je třeba dbát na jejich prevenci. Mezi základní preventivní opatření patří pravidelné mytí rukou, používání jednorázových kapesníků a větrání vnitřních prostor. Dbejme také na zdravou a vyváženou stravu, s dostačeným příjmem ovoce a zeleniny a tím i vitamínů, a také na dostatek spánku, který rovněž posiluje imunitu. Cítíte-li první příznaky nachlazení, ideálně zůstaňte doma, abyste nešířili nákazu. Pokud nemocní musíte mimo domov, dodržujte prosím zásady respirační etikety a noste roušku,“ připomíná hlavní hygienička a ředitelka SZÚ MUDr. Barbora Macková, MHA.

Od 1. září 2024 se nechalo očkovat proti covid-19 více než 302 tisíc osob, proti chřipce pak za téže období 708 tisíc osob.

Podrobné grafy a tabulky jsou přílohou této tiskové zprávy.